Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Ingenjör Storkök.
Referensnummer: 35/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom genren ”Ingenjör Storkök” och omfattar beställarna Piteå kommun och Älvsbyns kommun med tillhörande organisationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2017Slut: 31/05/2019
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Beställaren förbehåller sig rätten att förlänga tecknat avtal med ytterligare högst 12 månader vid ytterligare högst 2 tillfällen (maximalt 24 månader).