101362-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personbilar 2 wd och 4wd (Ba/Bb/Ca/Cb), totalt ca 60 st.
Referensnummer: KS2016-000076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun avser upphandla ca 25-35 st. Mellanklassbilar, (Ba/Bb/Ca/Cb) samt ca 5 st. 4wd bilar(Ba/Bb/Ca/Cb), för omgående leverans samt option på ytterligare ca 15 st. mellanklassbilar och ca 5 st. 4 wd.
Samtliga bilar bör vara godkända för att kunna tankas med HVO100.
Upphandlingen inkluderar även Säfflebostäder och SÄKOM.
Det är möjligt att lämna delat anbud, dvs. antingen på enbart Mellanklassbil, eller 4wd eller bägge.
Volymen bygger nuvarande utbytesplan. Säffle kommun garanterar inga volymer.
Upphandlingen sker, utifrån gällande praxis, i enlighet med gamla LOU. Det hänvisas genomgående till gamla LOU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mellanklassbil enligt specifikation
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34111000 Herrgårdsvagnar och bilar av sedanmodell, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
4 wd bil enligt specifikation
Del nr: 2