101368-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsstolar och golvsits.
Referensnummer: 1700252
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetsstolar och golvsits till Region Skåne, Region Halland och Landstinget Blekinge.
Kvalitetslednings- och miljöledningssystem:
Anbudsgivaren skall ha certifierat miljö- och kvalitetsledningssystem eller på annat sätt arbeta med miljö-, kvalitetsledning inom sin organisation.
Anbudsgivaren ska på anmodan skyndsamt inkomma med beskrivning av sitt miljö- och kvalitetsledningssystem.
Beskrivningen ska omfatta rutiner/system för intern kontroll, systematisk och regelbunden uppföljning samt hantering av avvikelser.
Finns giltigt certifikat alternativt tredjepartscertifikat räcker det att bifoga detta vid anmodan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39111000 Säten, 39112000 Stolar, 39113000 Diverse säten och stolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen