101381-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017 Behållare för farligt avfall – del 2, Region Norrbotten.
Referensnummer: 17/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på behållare för farligt avfall samt transport- och pallkartong för leverans till Region Norrbotten.
Avtalstid: 1.8.2017-31.7.2019, med option om förlängning maximalt två (2) år.
Upphandlingens värde: ca 3 800 000 för hela avtalsperioden inkl. option om förlängning.
Anbud kan lämnas för hela eller delar av upphandlingen.
Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt LOU (min. 30 dagar).
Sista dag för frågor: 7.4.2017,
Sista anbudsdag: 19.4.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141123 Behållare för skarpa föremål, 44613400 Förvaringsbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt LOU (min 30 dagar).