101390-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandsäkerhetsartiklar och tillhörande tjänster.
Referensnummer: RJL 2017/810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av brandsäkerhetsartiklar och installation av dessa samt utbildning i brandsäkerhet.
Omfattning:
Region Jönköpings län avser att upphandla Brandsäkerhetsartiklar. Upphandlingen omfattar Köp av brandsäkerhetsartiklar och installation av dessa samt utbildning i brandsäkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111200 Material för brandbekämpning, 35111300 Brandsläckare, 35111400 Brandräddningsutrustning, 35111500 Brandbekämpningssystem, 39525400 Brandfiltar, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 45343000 Installation av brandskydd, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen