1014-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
EEG.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Upphandlingen avser Elektroencefalografi (EEG) som är registrering av elektriska potentialer från hjärnan, med hjälp av elektroder placerade på skalpen eller subduralt direkt på hjärnan. Upphandlingen innefattar även undersökningsmaterial och tygmössor med inbyggda elektroder.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33121100 EEG-apparater
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 2 500 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej