101509-2018 - ResultatSverige-Ludvika: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster-Säter 2018
Referensnummer: GNU 2017/65E
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget (entreprenaden) omfattar slutande av ramavtal för anläggningsmaskintjänster för underhåll och nyproduktion av VA-anläggningar/ledningsnät och gator och vägar samt övriga förekommande anläggningsarbeten.
Entreprenadområdet omfattar Säters kommun.
Omfattningen beräknas till ca 1500-3000 timmar per år. Behovet av maskintjänster varierar över årstiderna och även mellan olika år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen