101555-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Datalagring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servrar, Lagring och Backup.
Referensnummer: UE/160169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72317000 Datalagring
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar teckna avtal för leverans från tillverkare inom segmentet servrar, lagring och backup.
Innefattar hårdvara, licenser och tjänster.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 28 000 000 SEK baserat på 2016 års inköpsvolymer.
Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar bland annat:
— en strategisk samarbetspartner (partner) som ska tillhandhålla Servrar, lagring och backup – produkter, tillbehör och produktnäratjänster och konsulttjänster.
— Hårdvara exempelvis:
Servrar, tillbehör och produktnära tjänster,
Lagring och tillbehör,
Backup och tillbehör.
— Mjukvara och support.
— Underhållsavtal.
— Konsulttjänster.
Beräknad avtalslängd är 4 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal för leverans från tillverkare inom segmentet servrar, lagring och backup.