101563-2017 - ResultatSverige-Nässjö: Animaliska livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött.
Referensnummer: 064-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142300 Animaliska livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa kommunens behov av de i Sortimentslistan angivna produkterna under avtalsperioden. Upphandlingen ska leda fram till att ett ramavtal tecknas med en leverantör. Från ramavtalet kommer sedan att ske successiva avrop under avtalsperioden i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Nässjö kommun upphandlar dessa produkter främst till större tillagningskök.
Vi uppskattar att Nässjö kommuns inköp på detta avtal kommer att uppgå till ett värde av ca 1 000 000 SEK per år. Uppgiften lämnas som en vägledning, Nässjö kommun garanterar inga volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen