101617-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Elektricitet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-service och underhåll
Referensnummer: 0044/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Service och underhåll avseende elarbeten m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1 Instrumentering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31110000 Elektriska motorer, 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31221000 Elektriska reläer, 30237475 Elektriska sensorer, 31430000 Elektriska ackumulatorer, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31612300 Elektrisk signalutrustning för motorer, 31681200 Elektriska pumpar, 31682000 Elektricitetsmateriel, 31682500 Reservelektricitetsaggregat, 42132110 Elektriska manöverdon för ventiler, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50532100 Reparation och underhåll av elektriska motorer, 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 51111000 Installation av elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 51111100 Installation av elektriska motorer, 38341300 Instrument för mätning av elektricitetsmängder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
a. Processmätutrustning
b. Analysinstrument
c. Reglerventiler
d. Styrsystem
2. Svagströmsanläggningar
Del nr: 2
a. Telesignaler
b. Passagekontroll system
c. Kamerasystem
d. Brandlarm
3. Elkraft
Del nr: 3
a. Processkraft installationer
b. Ställverksinstallationer
c. Högspänning (10 kV)
4. Material, enbart, inom områdena:
Del nr: 4
4.1 Elinstallationsmaterial
4.2 Elmotorer
4.3 Frekvensomformare
4.4 Krafttransformatorer
4.5 Process-/mätinstrument
4.6 Ställverksutrustning
4.7 Styrsystem
4.8 Ventiler/ställdon