101618-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter - Anläggningar för värme- och kraftproduktion
Referensnummer: 19-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling för tekniska konsulter avseende projektering och ombyggnation av pannanläggningar.
Beställaren avser att handla upp konsulttjänster avseende utförande av förstudier, projektering avseendeombyggnation eller nyinstallation av pannanläggningar och andra system.
Konsulten ska i huvudsak, enskilt eller i grupp, utföra förstudier, projektering avseende ombyggnationeller nyinstallation av pannanläggningar och andra system som t.ex. bränslehantering, rökgasrening,utrustning för kraftproduktion (el)
I uppdraget ingår även att ta fram samt utreda och föreslå lösningar på tekniska problem i befintligaanläggningar för produktion av ånga, hetvatten eller el. Pannorna är av storlek 5-100 MW och eldas medfasta, flytande eller gasformiga biobränslen, eldningsolja eller naturgas.
Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Orientering om uppdragen
Uppdraget kan även innefatta att ta fram kostnadskalkyler, inköpsunderlag, funktionsbeskrivningaravseende om- och nybyggnation av produktionsanläggningar för kraft och värme
Underlag såsom rapporter, ritningar, listor m.m. överlämnas till beställaren i filformat och versioner somvid tidpunkten för överlämnandet används av beställaren. I första hand ska användas Microsoft Officeprodukter, Autocad, Elmaster och PDMS. Övrigt efter separat överenskommelse.
Ombud under upphandlingen
Frida Rineborg
Ombud under genomförandetiden
Michael Winterkvist