Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsfilter
Referensnummer: UH-2021-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av filter. Byte av filter sker i olika intervaller och de mest förekommande filterklasserna är ePM1 60%, ePM2,5 50%, ePM10 60%, men det kan även förekomma en del specialfilter.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mjölby kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Filter. Ventalitionsfilter
Omfattning: Motala och Mjölby kommun, volym kan variera under avtalsperioden.
Mängd: Volymerna varierar, värde ca 3,8 miljoner kr.
Motala kommun
Del nr: 2