Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster för SLL
Referensnummer: LS2017-1123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landstings landstingsjurister handlägger den övervägande delen av landstingets juridiska frågor som uppstår vid bedrivande av verksamheten. Vid arbetstoppar, mer omfattande projekt och vid behov av nischkompetens finns behov av extern juridisk kompetens. Syftet med Upphandlingen är att kunna anlita extern juristkompetens med hög tillgänglighet och kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Område 1-12
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Juridiska tjänster enligt anbudsinfordran.