10169-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slam och latrin-transporter 2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar slam från slamavskiljare och mindre reningsverk samt slam från slutna tankar. De kan förekomma både vid bostad och vid verksamheter. Fettavfall är fast avfall som samlas upp i fettavskiljare i restauranger, storkök och liknande. Fosforfällor i denna entreprenad är ett filter som samlar upp fosfor i minireningsverk eller andra små avloppsanläggningar.
Avtalsperioden är 5 + 1 + 1 år
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen