Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Kafé / bistro och catering - Sjöfartsmuseet akvariet Göteborg
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kulturförvaltningen i Göteborgs stad avser att under 2021 annonsera en upphandling angående kafé / bistroverksamhet inför Sjöfartsmuseets nyöppnande som är beräknat till slutet av 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är en tjänstekoncession och avser drift av kafé- och bistroverksamhet i Sjöfartsmuseets lokaler. Då Sjöfartsmuseet är under ombyggnation finns det goda möjligheter för leverantören att påverka utformningen av kök och serveringslokal. Ersättningen för koncessionen består av rätten att utnyttja lokalerna. För mer information se bifogad bilaga, vänligen observera att behovet kan komma att ändras inför upphandlingen.