101727-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan Digital Asset Management som tjänst
Referensnummer: 231-182-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SHM genomför en upphandling av Digital Asset Management (DAM) som tjänst innefattande:
• Programvarulösning för såväl intern förvaltning som extern delning
• Implementering av DAM mot befintlig IT-miljö
• Driftsättning av DAM
• Utbildning i användande av DAM
• Integration mot samlingsförvaltningssystemet Axiell Collections (Adlib)
• Option på lagring av data
• Support
• Konsultation
Målsättningen med implementeringen av ett DAM-system är att tillhandahålla en struktur där SHM:s medarbetare kan överblicka, söka och hantera myndighetens olika mediasamlingar. Systemet ska ha ett lättillgängligt och användarvänligt gränssnitt och kunna integreras med myndighetens samlingsförvaltningssystem Axiell Collections (Adlib).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 48612000 Databashanteringssystem, 72222300 IT-tjänster, 72224100 Planering av systemimplementation, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen