2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cateringtjänster KS 2024/37
Beskrivning: Kommunen upphandlar cateringtjänster för kommunens behov. Upphandlingen delas in i två separata delar: * del 1 cateringtjänster för frukost och fika (både förmiddag och eftermiddag) inkl. drycker. * del 2 cateringtjänster för lunch och middag inkl. drycker.
Intern identifierare: KS 2024/37
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: SVARSFÄLT
Beskrivning: Älmhults kommun upphandlar cateringtjänster, uppdelat i 2 separata anbudsdelar: del 1: frukost och fika del 2: lunch och middag
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Del 2 lunch och middag: Leverantören ska kunna offerera menyer för speciella tillfälle, t.ex. julbord, buffé enligt avtalsvillkor. Offert lämnas efter förfrågan. Del 1 frukost och fika och 2 lunch och middag: Leverantören kan offerera en lokal i sammanhang med beställning av avtalade cateringtjänster (detta är ett bör-krav, inget skall-krav). Om Leverantören kan erbjuda en lokal ska adressen och antal rum och platser och eventuella andra förutsättningar anges nedan (under avsnitt 1.5.2), har Kommunen rätt att äta även på andra matställen.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Information
Beskrivning: Upphandlingen delas in i två separata delar: del 1 cateringtjänster för frukost och fika (både förmiddag och eftermiddag) inkl. drycker. del 2 cateringtjänster för lunch och middag inkl. drycker.