Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter.
Referensnummer: 17/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Burlövs kommun inbjuder till upphandling avseende ett (1) ramavtal för tekniska konsulter. Syftet är att säkerställa tillgång till resurser och kompetens från externa konsulter vid behov. Tjänsterna kommer huvudsakligen att nyttjas för projektering, utredning och planering vid om-, ny- och tillbyggnationer samt planerat underhåll eller delarbeten inom följande projektörs-/konsultområden:
1. Konstruktör,
2. Arkitekt,
3. El,
4. VVS och
5. Brand.
Anbud lämnas på samtliga områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen