101850-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Dataplattformar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter Norrbottens e-Nämnd
Referensnummer: KS 2020/234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30211300 Dataplattformar
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrbottens E-nämnd avser att upphandla ett gemensamt datacenter för Norrbottens kommuner (DCBD).
Avrop och leverans ska ske successivt under avtalsperioden.
För detaljerad beskrivning av omfattning se bilagor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 360 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar, 32580000 Datautrustning, 32584000 Datalagringsmedia, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 72252000 Dataarkivering, 72315200 Tjänster för hantering av datanät, 72317000 Datalagring, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen