101905-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Hörby: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plattform för e-hälsoteknik för socialtjänsten (digitala larm, digitala lås, mobil dokumentation, planeringssystem).
Referensnummer: 17/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Hörby kommun inbjuder härmed till att lämna ansökan på en helhetslösning för e-hälsoteknik innefattande socialtjänsten i kommunen.
Upphandlingen omfattar en plattform där kommunen kan ansluta de flesta av nedanstående tjänster/funktioner:
— Digitala lås,
— Mobil dokumentation,
— Verksamhetsplanering/Planeringssystem,
— Digitala larm Intelligenta larm,
— Larmtillbehör,
— Larmcentral eller annat fullgott/motsvarande alternativ,
— Medicinplaneringssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48180000 Medicinsk programvara, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen