101915-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult Business Intelligence.
Referensnummer: UH-2016-446
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Att hantera strategiskt viktig verksamhetsinformation på ett bra sätt är verksamhetskritiskt för Sundsvalls kommunkoncern och att ha kontroll på detta är en viktig grund för att kunna arbeta med digitalisering i koncernen.
Sundsvalls kommunkoncern har kompetens för drift- och förvaltning av lösningar men besitter ingen intern systemarkitekt- eller systemutvecklarkompetens kopplat till de områden som denna upphandling rör.
Denna upphandling syftar därför till att säkra tillgång till konsultstöd inom följande områden:
— Business Intelligence,
— Integration och ETL,
— Datawarehouse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen