102014-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till VA-verk och badhus 2023
Referensnummer: Ks 212/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för UMs behov av kemikalier för vatten-, avlopp- och reningsverk. Även UMs behov av kemikalier till andra verksamheter, exempelvis badhus, omfattas av upphandlingen.
Upphandlande myndighet
Organisationsnummer
Arboga kommun
212000-2122
Arboga kommunalteknik
559210-6446
Arboga Vatten och Avlopp AB
559210-6347
Askersunds kommun
212000-1983
Degerfors kommun
212000-1934
Filipstads kommun
212000-1876
Hallsbergs kommun
212000-1926
Kommunfastigheter i Arboga AB
556824-8925
Kumla kommun
212000-1975
Kungsörs kommun
212000-2056
Kungsör Vatten AB
559048-6956
Köping kommun
212000-2114
Lindesbergs kommun
212000-2015
Storfors kommun
212000-1785
Västra Mälardalens Energi & Miljö AB
556668-3586
Örebro kommun
212000-1967
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24310000 Basiska oorganiska kemikalier, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen