102132-2017 - ResultatSverige-Mjölby: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster Mjölby kommun.
Referensnummer: UH-2016-117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Åtagandet omfattar anläggningsmaskintjänster inkl. förare för avrop vid behov. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal, med viss koncentration till centralorten. Avrop sker successivt vartefter behov uppstår. Beställaren avgör vilka maskiner som avropas utifrån förutsättningarna för varje enskilt uppdrag.
I upphandlingen ingår bland annat:
— Grävmaskiner, hjulburna samt bandburna.
— Hjullastare, bandlastare, väghyvel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen