Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsupphandling Alingsås kommun.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser försäkringsskydd för Alingsås kommun och omfattar kommunförsäkring (inkl. bl.a. förmögenhetsbrotts-, miljöansvars-, konst-, utställningsförsäkring), motorfordonsförsäkring samt tjänstereseförsäkring.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej