Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport farligt avfall och specialavfall.
Referensnummer: 463/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av uppdraget:
Ni inbjuds härmed att lämna anbud avseende transporter av farligt avfall och specialavfall. Avfallstyper som kan komma ifråga är bl.a. slam och olja från oljeavskiljare, spillolja, tvättvatten från industrier, emulsioner, syror och alkalier, i fortsättningen kallat avfall. Avfallet kan även klassas som farligt gods. Avfallet ska hämtas med för varje avtalstyp lämpligt fordon.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen