102193-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Hemostatika
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sårförslutning, hemostatika och laparoskopiskt material
Referensnummer: HSN 198-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33621200 Hemostatika
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser material för sårförslutning, hemostas och laparoskopisk kirurgi till Region Västerbotten av den omfattning som framgår av respektive position i utvärderingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
C1, Plastclips för kärlförslutning vid öppenkirurgi
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33621200 Hemostatika, 33141127 Resorberbara hemostatika, 33164000 Laparoskopiutrustning, 33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141120 Clips, suturer och ligaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
C2, Titanclips för kärlförslutning vid öppenkirurgi
Del nr: 2
C3, Tång engångs för kärlförslutning vid öppenkirurgi förladdad
Del nr: 3
H1, Hudlim
Del nr: 4
H2, Vävnadslim
Del nr: 5
H3, Collagen med antibiotika
Del nr: 6
H4, Collagen utan antibiotika
Del nr: 7
H5, Hemostatikum oxiderad cellulosa
Del nr: 8
H6, Hemostatikum gelatinskum med trombin
Del nr: 9
H7, Hemostatikum gelatinsvamp
Del nr: 10
H8, Filtremsa
Del nr: 11
H9, Pledgets
Del nr: 12
L1, Port optisk för laparoskopi
Del nr: 13
L2, Port för laparoskopi skärande
Del nr: 14
L3, Port för laparoskopi icke skärande "bladeless"
Del nr: 15
L4, Port för laparoskopi utan troacar
Del nr: 16
L5, Port för laparoskopi trubbig
Del nr: 17
L6, Port för laparoskopi trubbig kuffbar
Del nr: 18
L7, Preparatpåse för laparoskopi
Del nr: 19
L8, Sug-spolset för laparoskopi
Del nr: 20
L9, Laparoskopisk engångssax
Del nr: 21
L10, Dissektor/tork med mjuk tipp
Del nr: 22
L11, Bipolär tång för kärlförslutning öppen/laparoskopisk kirurgi
Del nr: 23
L12, Optikrengöring/Optikvärmare
Del nr: 24
L13, Självhållande hake olika storlekar
Del nr: 25
L14, Diatermihake laparoskopi
Del nr: 26
L15, Insufflationskanyl, typ Verres
Del nr: 27
L16, Tång engångs för kärlförslutning vid laparoskopisk kirurgi
Del nr: 28
L17, Plastclips för kärlförslutning laparoskopisk kirurgi
Del nr: 29
L18, Clipstång flergångs till plastclips för kärlförslutning laparoskopisk kirurgi
Del nr: 30
L19, Tillbehör engångs till laparoskopisk hybrid flergångsport
Del nr: 31
L20, Tång flergångs för olika tippar/ engångstippar
Del nr: 32
L21, Clipsmagasin till tång flergångs för kärlförslutning vid laparoskopisk kirurgi
Del nr: 33
LI1, Ligatur resorberbar klippt monofil
Del nr: 34
LI2, Ligatur resorberbar klippt multifil
Del nr: 35
LI3, Ligatur resorberbar hjul monofil
Del nr: 36
LI4, Ligatur resorberbar hjul multifil
Del nr: 37
LI5, Ligatur icke resorberbar klippt multifil
Del nr: 38
LI6, Ligatur silke
Del nr: 39
LI7, Ligatur silke hjul
Del nr: 40
Del nr: 41
Del nr: 42
Del nr: 43
Del nr: 44
Del nr: 45
Del nr: 46
Del nr: 47
Del nr: 48
Del nr: 49
Del nr: 50
Del nr: 51
Del nr: 52
Del nr: 53
Del nr: 54
Del nr: 55
Del nr: 56
Del nr: 57
Del nr: 58
Del nr: 59
Del nr: 60
Del nr: 61
Del nr: 62
Del nr: 63
Del nr: 64
Del nr: 65
Del nr: 66
Del nr: 67
Del nr: 68
Del nr: 69
Del nr: 70
ST1, Anastomosstapler linjärt icke skärande
Del nr: 71
ST2, Anastomosstapler linjärt skärande
Del nr: 72
ST3, Laparaskopisk anastomosstapler linjärt skärande
Del nr: 73
ST4, Cirkulär stapler
Del nr: 74
ST5, Tång engångs för bråckkirurgi förladdad
Del nr: 75
ST6, Hudstaplers
Del nr: 76
ST7, Hudstaplerborttagare
Del nr: 77
ST8, Handtag (omladdningsbart) till laparaskopisk stapling med vinklingsbart och linjärt skärande staplermagasin.
Del nr: 78
ST9, Vinklingsbart magasin med kurverad tipp
Del nr: 79
ST10, Vinklingsbart magasin med extra skyddsfilm
Del nr: 80
Ö1, Kärlband "Loop"
Del nr: 81
Ö2, Kärlband "Loop" solid
Del nr: 82
Ö3, Retraktorband
Del nr: 83
Ö4, Vaskulärt torniquet-kit
Del nr: 84
Ö5, Benvax
Del nr: 85
Ö6, Duratransplantat
Del nr: 86
Ö6, Kärlanastomoskoppling med flödesmätare
Del nr: 87
Ö7, Kärlanastomoskoppling utan flödesmätare
Del nr: 88