102227-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – FortENA - Panna 5
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelFortENA - Panna 5
BeskrivningENA Energi AB planerar att genomföra en upphandling av ny panna för fjärrvärmeproduktion. Anläggningen ska bestå av en komplett biobränsleel-dad (skogsbränslen och ev. Returträ) ångpanna på ca 17 MWth placerad vid produktionsenheten, PC Stenvreten, på Garnisonsvägen i Enköpings kom-mun.
Intern identifierare26/1
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 42515000 Fjärrvärmepanna
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000