102256-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Reagens och kontrastmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenkontrast
Referensnummer: 19RS25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696000 Reagens och kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Norra sjukvårdsregionen- Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten samt Region Västerbottens upphandlar i samverkan Röntgenkontrast som administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra regionerna/landsting.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33696800 Kontrastmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norra sjukvårdsregionen- Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten Region Västerbottens upphandlar i samverkan Röntgenkontrast som administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra regionerna/landsting.
Samverkansupphandling
Upphandlingen sker i samverkan mellan Regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten nedan kallad köparen.
Deltagande regioner har genom fullmakt uppdragit åt Region Västernorrland att genomföra upphandlingen.
Detta innefattar bla att för samtliga deltagande region i samråd med en referensgrupp, upprätta förfrågningsunderlag, utvärdera inkomna anbud, upprätta förslag till tilldelningsbeslut, lämna underrättelse om fattade beslut samt teckna upphandlingskontrakt.
Denna upphandling avser ramavtal på rekvisitionsläkemedel enligt beskrivning i Kravspecifikation, Anbudsspecifikation och Mall för Upphandlingskontrakt.
Då beslutsrätten inte kan delegeras genom fullmakt åligger det deltagande region att självständigt fatta ett likalydande tilldelningsbeslut.