102262-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Mätutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätutrustning
Referensnummer: ÅB 18.125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal med operationell leasing av mätutrustning med tillbehör. Med operationell leasing menas att det är leverantören som äger utrustningen, tar all risk och hanterar allting som det innebär att ha den i drift samt tar hela restvärdesrisken för utrustningen.
Ramavtal kommer att tecknas med alla anbudsgivare som kvalificerar sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35613000 Obemannade luftfartyg, 38110000 Navigationsinstrument, 38291000 Fjärrmätningsutrustning, 38296000 Mätdon, 38330000 Handhållna instrument för längdmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen