See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp av anläggningsmaskiner till Herrgårdsgymnasiet
Beskrivning: Upphandlingen omfattar köp av 4 st anläggningsmaskiner till Herrgårdsgymnasiet i Säffle kommun. Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte av Herrgårdsgymnasiet, anläggningsprogrammet som utbildar morgondagens maskinförare. För att klara detta utbildningsuppdrag behöver vi två hjulastare och 1 st grävmaskin och 1 st hjulgrävare. Främst så ska maskinerna vara utrustad med den nya tekniken som stödjer föraren i dess dagliga arbete för att skapa den säkraste möjliga arbetsplats. Det är viktigt att morgondagens förare får stor kunskap och utbildning inom denna teknik så att det skapas efterfrågan underifrån på företag att ha denna teknik i sina maskiner. Där produkt eller märkesnamn anges avses även likvärdigt. Delat anbud, dvs det är möjligt att för anbudsgivaren att lämna anbud på delar av anbudet, (enbart hjullastare eller enbart grävmaskiner eller hela om man så vill).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144710 Hjullastare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Hjullastare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106094:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Grävmaskiner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106094:Lot:2