10235-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Souvenirbutik Kiruna
Referensnummer: SDA2021-00630
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva en (1) Souvenirbutik på Kiruna Airport på airside dvs. efter säkerhetskontrollen. Koncessionshavaren ska sälja produkter som speglar närområdet som till exempel:
• Lokal konst
• Lokala smycken
• Renhudar
• Snidade knivar
• Lokala delikatesser, som till exempel renkött
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.       Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Souvenirbutik