102412-2022 - PlaneringSverige-Visby: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Fastighetssystem
Referensnummer: 2022-005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
GotlandsHem är i behov av en systemlösning som inkluderar fastighets-, ärende- och marknadshantering. Avsikten med att införa ett nytt fastighetssystem är att kunna erbjuda samtliga medarbetare ett modernt, lättanvänt och framtidssäkert verksamhetsstöd. Det huvudsakliga syftet med ett nytt system är att tillsammans med genomarbetade verksamhetsprocesser lägga grunden till ett starkt arbetssätt som ökar kundservicen och höjer effektiviteten inom GotlandsHems verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att ge GotlandsHem fördjupad information om vad marknaden har att
erbjuda inom området. Observera att detta inte är en anbudsförfrågan och därför inte förpliktar
GotlandsHem till upphandling eller annat åtagande.