102450-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rör- och svetsarbeten.
Referensnummer: 176-17013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen drivs av Göteborgs Hamn AB men är ett samarbete mellan Göteborg Energi AB, Förvaltningen Kretslopp och Vatten och Göteborgs Hamn AB. Avtal kommer att tecknas var och en för sig. Omfattar nybyggnation, ombyggnation och reparation av rör- och stålkonstruktioner samt reparation av tryckkärl. Ansökan kan lämnas på ett eller fler Teknikområden:
a) Stålrör och byggnation av diverse stålkonstruktioner,
b) Plaströr,
c) Glasfiberrör,
d) Pannor, tryckkärl och rörledningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231110 Rörläggningsarbete, 45231112 Installation av rörsystem, 45262400 Uppförande av stålkonstruktioner, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen