102513-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - färskt kött och kyckling, ägg och glass
Referensnummer: DNRGS190037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Region Hallands inköp av Färskt kött, färsk kyckling, färska ägg och glass.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15110000 Kött, 15112100 Färskt fjäderfäkött, 15130000 Köttvaror, 15555100 Glass, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar fyra olika produktområden enligt nedan. Totalt beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är ca 11 MSEK. Beräknat värde per produktområde visas nedan. Region Halland förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Område 1: Färskt kött - 6 MSEK
Område 2: Färsk kyckling - 2 MSEK
Område 3: Färska ägg - 1,5 MSEK
Område 4: Glass - 1,2 MSEK
Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik.
Avgränsning Region Halland förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från andra producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, etc.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter är sjukhusköken i Halmstad och Varberg (inkl café) samt Katrinebergs folkhögskola, Munkagårdsgymnasiet och Löftadalens folkhögskola och Restaurang Utsikten i Halmstad.