102529-2023 - ResultatSverige-Ekerö: Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färska varor
Referensnummer: KSUH22/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla leverans av färska varor.
Upphandlingen omfattar tre (3) delområden:
1. Färska frukter och grönsaker
2. Färskt kött
3. Färsk fisk
Uppskattade värden per delområde och år:
Färska frukter och grönsaker: 3 500 000 kr
Färskt kött: 2 000 000 kr
Färsk fisk: 250 000 kr
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen