10260-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Provning och analys av sammansättning och renhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsförfrågan Bohuskustens vattenvårdsförbund: Miljögifter – Insamling och analys av metaller och miljögifter i sediment 2017 och 2018 samt rapport för biota (2016) och sediment (2017 och 2018).
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser provtagning och analys av metaller och miljögifter i sediment under 2017 och 2018 samt att under 2019 ta fram en samlad rapport inkl. trendanalyser för undersökningen av metaller och miljögifter i biota som utfördes 2016 och de sedimentundersökningar som utförs 2017 och 2018. Tidigare undersökningar som bör ingå i analysen utfördes 1990, 1995, 2000/01, 2006 och 2011.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen