Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2021MKB-3199 MKB Portservice 2022
Referensnummer: 2021MKB-3199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal för maskindrivna portar och är uppdelad i två anbudsområden: Del A: Portservice och Del B: Portentreprenadarbeten. 2021MKB-3199 MKB Portservice 2022 MKB avser att teckna avtal med en leverantör samt två extra resurser, som erhåller ensamrätt att utföra underhåll- och servicearbete inklusive jour samt löpande avrop för underhåll- och reparationsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45420000 Snickerimonteringar, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen