Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggledning grön miljö
Referensnummer: E2021-04800
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsuppdraget avser tekniska konsulttjänster vad gäller byggledningstjänst med särskild grön kompetens (planteringar och växter). Syftet är att säkerställa budget, kvalitet och tidplan för grönytor på allmän platsmark.
Att säkerställa kvaliteten i den byggda gröna miljön ställer speciella krav på deltagande aktörer. Vid bristande kunskap eller engagemang riskeras att miljöer med tydligt bristande kvalitet lämnas över till driftansvariga förvaltningar. Kvaliteten i den gröna miljön blir ofta inte tydlig förrän några år senare, efter arbetenas färdigställande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen