102661-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Terminaler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Självbetjäningsterminaler.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala län.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landstinget avser att upphandla ett ramavtal med 4 års avtalstid för avrop av självbetjäningsterminaler med tillbehör, samt upphandla ett avtal för programvara för ankomstregistrering och betalning med en avtalstid om 4 år med möjlighet till förlängning med upp till 2 + 2 år. Landstinget avser teckna båda avtalen med en och samma leverantör. Självbetjäningsterminalerna ska efter successiva avrop från ramavtalet användas i landstingets verksamheter och hos privata vårdgivare som landstinget har avtal med.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31224500 Terminaler, 30216200 Magnetkortsläsare, 30231100 Dataterminaler, 30233110 Magnetkortsenheter, 30236000 Diverse datautrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.