102676-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustning, Kärl-Thoraxkliniken
Referensnummer: MT 2018-0039 / 18RS464
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 1 st. ultraljudsutrustning för leverans till kärl-thoraxkliniken, område thorax, kärl och diagnostik med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 3 st. utrustningar och 1 st. utrustning för desinficering och läckströmsmätning av TEE-givare till Kärl-thoraxkliniken, samt option på serviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33111000 Röntgenapparatur, 33112300 Ultraljudsscanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser 1 st. ultraljudsutrustning för leverans till Kärl-thoraxkliniken, område thorax, kärl och diagnostik med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 3 st. utrustningar och 1 st utrustning för desinficering och läckströmsmätning av TEE-givare till Kärl-thoraxkliniken, samt option på serviceavtal.