102792-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts och persontransporter
Referensnummer: 2021KS/0189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skolskjuts och persontransporter i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Skolskjutstjänsterna omfattar skolskjuts för elever med taxi eller specialfordon till och från grundskola, grundsärskola och gymnasiesärskola.
Persontransporterna omfattar transporter med taxi och specialfordon för personer som är i behov av resor till och från korttidsboenden, korttidstillsyn och dagliga verksamheter. Tjänsterna omfattar även persontransporter för äldre till dagverksamheter. Det finns även behov av enstaka resor, till exempel för flytt mellan olika boenden, eller resor som beställs av IFO-myndighet (individ- och familjeomsorg).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen