102792-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av parkeringshus
Referensnummer: 23/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städning av parkeringshus samt trapphus enligt upphandlingsdokument samt bilagor.
Objekt:
P-hus Lorensberg
P-hus Briggen, samt trapphus och hiss
P-hus Kanngjutaren
P-hus Kyrkoherden, samt trapphus
P-hus Trädgården, samt trapphus och hiss
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antalet objekt kan förändras under avtalstiden.
Tillkommande objekt ska prissättas i likhet med lämnat anbud.
Upphandlingens värde
Upphandlingens värde uppskattas till ca 650 000 (SEK)/år ( på dagens 5 PHUS).Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Varbergs Fastighets AB.
Takvolym:
4 500 000 sek
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter samt lägre administrativa kostnader.