See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel, Grossistsortiment
Beskrivning: Upphandlingen avser ett grossistsortiment av livsmedel inom varuområden djpfryst, färskvaror/kylvaror och kolonial/speceri. Följande varugrupper ingår EJ, då dessa upphandlas separat; Mejeriprodukter, Färsk frukt, grönsaker och potatis, Färsk fisk, Färskt kött och charkuteriprodukter, Ägg, Kaffe för Växjö-, Alvesta-, Tingsryd- och Uppvidinge kommun, Viltkött, mm. Upphandlande myndigheter: Alvesta kommun, organisationsnummer; 212000-0639 Lessebo kommun, organisationsnummer; 212000-0613 Ljungby kommun, organisationsnummer; 212000-0670 Markaryds kommun, organisationsnummer; 212000-0654 Tingsryds kommun, organisationsnummer; 212000-0621 Uppvidinge kommun, organisationsnummer; 212000-0605 Växjö kommun, organisationsnummer; 212000-0662 Älmhults kommun, organisationsnummer; 212000-0647 Växjö pastorat, organisationsnummer; 252004-7701
Intern identifierare: KS 2023-00138:1
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 15110000 Kött, 15500000 Mejeriprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15894000 Behandlade livsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000