102808-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fastighetsförvaltning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar tjänster inom fastighetsförvaltning, ekonomisk redovisning och fastighetsdrift. Objekten är kommersiella fastigheter i Stockholm enligt i förfrågningsunderlaget bifogad objektbeskrivning. Omfattningen av uppdraget i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet. Den upphandlande myndigheten avser att ingå kontrakt med en leverantör.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 70332000 Tjänster avseende fast egendom som inte används för bostadsändamål, 70332200 Förvaltning av affärsfastigheter, 70332300 Tjänster avseende industriell egendom, 72514000 Drift av dataanläggning, 75123000 Fastighetsförvaltning, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79211000 Redovisning, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 146 431 464 SEK
exkl. moms