Officiellt namn: Lunds universitet Postadress: Box 117 Ort: Lund Postnummer: SE-221 00 Land: Sverige Att: Sven Asking E-post:sven.asking@eken.lu.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Konsulter inom el och automation/PLC vid MAX IV-laboratoriet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal för inhyrning av konsulter för projekterings- och konstruktionsarbeten inom el och automation/PLC.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356000 Tekniska tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.