102814-2017 - ResultatSverige-Halmstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT konsulter till servicedesk.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Omfattning:
Upphandlingen omfattar IT konsulter till Halmstads kommuns Servicedesk. IT-verksamheten i Halmstads kommun (IT-service) arbetar för att på bästa sätt tillgodose Halmstads kommuns förvaltningar och bolag med IT-tjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose IT-service behov av resursförstärkningar vid arbetsanhopningar.
Uppdraget är av typen resurskonsult, omfattningen varierar beroende på arbetsbelastning men har under det senaste året legat mellan 0 och 3 heltidstjänster. Föregående års volym var ca 2 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 1 + 1 år.
Kommunen förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.