Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utstädning särskilt boende
Referensnummer: 22008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
För att få ett bättre resursnyttjande av de lägenheter som finns inom särskilt boende vid Umeå kommun (centrala stan inklusive Holmsund/Obbola, Hörnefors, samt Sävar) har ledningen för äldreomsorgen fattat beslut att ge närstående möjlighet till gratis utstädning. En förutsättning för att få gratis utstädning är att lägenheten lämnas inom fem dagar efter det att den boende har avlidit. Detta kommer att vara ett erbjudande som närstående har att ta ställning till om de vill nyttja eller ej. Genom att minska uppsägningstiden kan ny hyresgäst snabbare erbjudas inflyttning till boendet. Därmed finns även en förhoppning att personer som är medicinskt färdigbehandlade snabbare får möjlighet att flytta till särskilt boende istället för att vara kvar på sjukhuset. Detta avtal omfattar utstädning av lägenheter vid dödsfall, och städningen ska ske inom 48 timmar från beställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utstädning särskilt boende.