Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterila engångsset och engångsinstrument
Referensnummer: RS 2018-03620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal har tecknats med tre leverantörer, inom sterila engångsinstrument och engångsset för VGR, främst till primärvård och akutverksamhet, såsom operation och sterilenheter. Detta sortiment ska ersätta de flergångsalternativ som inte kan tillhandahållas av regionens sterilverksamheter. Ur miljöaspekt har även engångsinstrument i plast avtalats denna gång, med motsvarande funktion som stål.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av sterila engångsinstrument och engångsset för VGR, främst till primärvård och akutverksamhet, såsom operation och sterilenheter. Detta sortiment ska ersätta de flergångsalternativ som inte kan tillhandahållas av regionens sterilverksamheter. Ur miljöaspekt kommer även engångsinstrument i plast efterfrågas denna gång, med motsvarande funktion som stål.