102872-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Arken Kombiterminal, om- och tillbyggnad av (prekvalicering).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Göteborgs Hamn avser att bygga om befintlig kombiterminal i hamnen för att utöka verksamheten och kunna hantera större volymer. Terminalen ska fungera som en omlastningspunkt mellan järnvägs- och vägtransporter för framförallt trailers men även för containers och tankcontainers. Entreprenaden omfattar främst mark- och järnvägsarbeten. Den nya kombiterminalen ska kunna tas i drift december 2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213322 Byggnation av järnvägsterminal, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.