102926-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Textilvaror
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handdukar till museibutiker
Referensnummer: 2.4-2019-329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39500000 Textilvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM) har för avsikt att upphandla ramavtal för handdukar och badhanddukar till myndighetens museibutiker för försäljning.
Avtalsområden
SMTM avser att teckna ramavtal för köp av handdukar till myndighetens museibutiker vid Vasamuseet och Sjöhistoriska museet i Stockholm, Marinmuseum i Karlskrona samt Järnvägsmuseet i Gävle. Upphandlingen är uppdelad tre olika produkt- och avtalsområden (AO):
A. Kökshanddukar i bomull med vävd bård:
B. Kökshanddukar i halvlinne med fototryck
C. Frottéhanddukar med brodyr
Ramavtalets ikraftträdande och giltighetstid
Avtalet gäller från att det undertecknats av båda parter och tjugofyra (24) månader framåt och upphör efter aktuell period att gälla utan föregående uppsägning. Avtalet kan dock efter skriftlig överenskommelse förlängas i ytterligare högst tjugofyra (24) månader, varefter det upphör att gälla utan föregående uppsägning.